Anya-gyermek klub
A klubfoglalkozás célja a védőnői ellátás, tájékoztatás, egészségfejlesztés új színtéren való megvalósítása, az ismeretek átadása csoportos formában, a közösségi gondozás.
A klubok szervezésének előnye azon túl, hogy támogatást nyújt a helyi közösségek kialakításában, a résztvevők egymást is segítik a problémák feltárásában, megerősítik egymást, hogy az esetleges nehézségeket le lehet küzdeni. Felszínre kerülnek a jó gyakorlatok, bevált praktikák, melyeket a szakember meg tud erősíteni, vagy ki tud igazítani. A foglakozások oldott légköre az egészségügyi szakembereket is „közelebb” viszi az ellátottakhoz, így nyitottabbak lesznek az ellátási folyamat során, könnyebben megfogalmazzák érzéseiket, megosztják problémáikat.
Az anya-gyermek klubokat az intervenciós területen élő várandósok és gyermeket nevelő családok számára a települést ellátó védőnő szervezi, vezeti.
A projekt futamideje alatt (2018. július -2020. február) az anya-gyermek klubok havi rendszerességgel kerülnek megszervezésre. A foglalkozások a települések védőnői tanácsadójában, vagy egyéb csoportos foglalkozásra alkalmas helyen zajlanak. Egyes foglalkozások optimális létszáma 15-20 fő, a témától és a résztvevők aktivitásától függően 1-2 óra.
A célcsoport valamennyi, a településen fellelhető várandós és kisgyermeket nevelő család.
A klubok megvalósulása rendszeres együttműködést feltételez a házi gyermekorvossal/háziorvossal, valamint a praxisközösség dietetikusával, gyógytornászával, egészségfelelősével, népegészségügyi koordinátorával. Alkalmazott módszer az irányított beszélgetés, interaktív előadás, melynek előnye, hogy nem előadásokat hallgatnak passzívan a résztvevők, hanem eszközök bevonásával tevékeny közreműködéssel, nagyobb hatékonysággal fogadják be az elhangzó ismereteket.
Az egyes foglalkozások célkitűzései: családgondozási szemléleten alapulva az ellátott családok – különösen a hátrányos helyzetű nők, gyermekek és fiatalok – egészségének védelme, megőrzése és fejlesztése az egyéni igények, szükségleteik figyelembevételével:
- egészséges életszemlélet átadása
- a magzat és a gyermek egészséges fejlődésének, mérföldköveinek ismertetése
- fejlesztő, segítő és biztonságos környezet kialakítására készségszerzés
- egészséges táplálkozás, egészséges életmód megismerése
- szűrővizsgálatok jelentőségének tudatosítása
- betegségek esetén teendők ismertetése
- higiénés szabályok ismerete, alkalmazásához készségszerzés
- felkészülés a szülői szerepre
- családtervezési ismeretek elsajátítása
- környezettudatosság kialakítása
Érintett témakörök:
- A csecsemő egészséges fejlődése 0-6 hónapos korig, anyatejes táplálás fontossága, fejlesztő környezet kialakítása
- A csecsemő fejlődése és táplálása 6-12 hónapos korig, fogzás, a játékok jelentősége
- 1-6 éves korú gyermek egészséges fejlődésének menete, egészséges táplálása, helyes szokások kialakítása
- Biztonságos környezet, balesetek megelőzése, elsősegélynyújtás
- Személyi higiénia, higiénés szabályok, élősködők okozta betegségek megelőzése
- Szűrővizsgálatok csecsemőkortól felnőttkorig, várandósság alatti szűrővizsgálatok jelentősége
- Gyakori gyermekkori betegségek, lázcsillapítás fontossága. Védőoltások jelentősége, kötelező és választható védőoltások
- Családtervezés – korszerű fogamzásgátlás
- Káros szenvedélyek megelőzése (dohányzás, alkohol, drog)
- Testmozgás, sport fontossága az egészséges életmódban
- Gyermekek és szülők jogai és kötelességei, szociális juttatások köre
- Várandóság alatti testi-lelki változások, táplálkozási alapelvek
Gyógytornász Csoportos foglalkozások
A foglalkozások célja:
- Izolált mozgásszegény életmód miatti tanácsadás.
- Tartásjavító, fizikai állapotfejlesztő torna óvodásoknak.
- Gyógytorna gerincproblémák javítására, korrekciójára: hanyagtartású gyermekek számára gyógytorna oktatása, az iskolaorvos által kiszűrt és szakorvosi ellátás során diagnosztizált ortopédiai gerincproblémával rendelkező 6-18 éves gyermekek számára (hanyagtartás, scoliosis, Schauermann-betegség). Igény szerint oktatásban részesülhet a tartásjavító gyakorlatokról a szülő és a testnevelő (gyógytestnevelő) tanár is.
- Gerinctorna beépítése a mindennapi testnevelésbe.
- Gyógytorna gerincproblémák javítására, korrekciójára a felnőtt lakosság körében: A fizikai aktivitás növelése mellett stabilizáció, mobilizáció, izomerősítés és a gyakorlatsor helyes elsajátítása a foglalkozások célja. Torna közben lehetőség van a gerinckímélő életmód tanítására is.
- Mozgásszegény (ülő) életmód káros következményeinek kivédését célzó (nyaki,- vállövi, lumbális, gerincpanaszok) speciális gyógytorna program, valamint otthon végzendő önálló mozgásprogram betanítása 19-65 év közöttiek részére. Ülő helyzetben végzett gyakorlatok különböző eszközökkel. Cél a mozgásterjedelem megtartása, javítása, önellátó képesség fejlesztése és a váll körüli izmok erősítése.
- Testtömeg-kontroll program életmód tanácsadással kombinálva túlsúlyos, elhízott páciensek részére a dietetikus bevonásával. Fizikai aktivitás növelése, testtömeg-csökkentés kíméletesen, de hatékonyan a szív- és érrendszer, légzőrendszer kapacitásnövelése, állóképesség, izomerő növelés különböző eszközökkel színesítve (gimnasztika labda, gumiszalag, lábsúly, csuklósúly, stabilititrainer).
- Időskorúak számára szervezett csoportos mozgásprogramok.
- Kismama torna: kismamák támogatása a várandósság egészséges kiviselésében és fizikai felkészítése a szülésre a második és harmadik trimeszterben.
- Gátizom torna felnőtteknek, 18 és 65 év közötti nőknek, akiknek vizelettartási problémáik vannak, jellemzően szülést követően vagy menopauza után. A gátizom erősítő gyakorlatok a stressz inkontinencia hagyományos kezelésére alkalmazhatók. Rendszeresen végezve mérsékelhető vagy szinten tartható a vizeletvesztés, székletvesztés mértéke.
- Gátizom torna serdülőknek.